20-05-2018 19:41:08 
Czasopismo
Kierunek Matematyka

UDZIAŁ PRACOWNIKÓW IM W KONFERENCJACH MIĘDZYNARODOWYCH
W dniach 13 - 21.05.2012 r. prof. Małgorzata Klimek uczestniczyła w 5th IFAC Symposium on Fractional Differentiation and its Applications, która odbyła się w Nanjing (Chiny). Konferencja zgromadziła ponad 300 uczestników z całego świata. Prof. M. Klimek wygłosiła wykład (semi-plenary lecture) pt. FRACTIONAL VARIATIONAL CALCULLS - RECENT DEVELOPMENTS.

ZAJĘCIA DODATKOWE W ROKU AKADEMICKIM 2011/2012 W RAMACH KIERUNKÓW ZAMAWIANYCH
W roku akademickim 2011/2012 w ramach projektu

"Nowoczesny inżynier przyszłością naszej gospodarki - atrakcyjne studia na kierunkach zamawianych"


gościliśmy następujących profesorów wizytujących:

- prof. dr hab. Lidia Filus, Northeastern Illinois University, Chicago, USA;
Wprowadzenie i przegląd dziedzin matematyki stosowanej, listopad 2011,
- prof. nadzw. dr hab. Antoni Pierzchalski, Uniwersytet Łódzki;
Wektory, różniczkowania i operatory różniczkowe, kwiecień 2012,
- prof. nadzw. dr hab. Grażyna Rygał, Akademia im. Jana Długosza w Częstochowie;
Rozwijanie myślenia logicznego i strategicznego poprzez rozwiązywanie ciekawych zadań i stosowanie gier dydaktycznych, maj 2012.

więcej...

Koordynatorem kierunku jest dr Urszula Siedelecka

WYKŁADY PROFESORÓW WIZYTUJĄCYCH W ROKU AKADEMICKIM 2011/2012 W RAMACH KIERUNKÓW ZAMAWIANYCH
W roku akademickim 2011/2012 w ramach projektu

„Zwiększenie liczby absolwentów Politechniki Częstochowskiej na kierunkach technicznych, przyrodniczych i matematycznych”,

gościliśmy następujących profesorów wizytujących:

- prof. dr hab. Zbigniew Peradzyński, Uniwersytet Warszawski,
Równania różniczkowe jako język modelowania matematycznego, październik 2011.
- prof. dr hab. Lidia Filus, Northeastern Illinois University, Chicago, USA,
Introduction to reliability theory, listopad 2011.
- prof. dr hab. Jerzy Ombach, Uniwersytet Jagielloński,
Metody stochastyczne optymalizacji globalnej, marzec 2012.
- prof. dr hab. Andrzej Drzewiński, Uniwersytet Zielonogórski,
Matematyka jako język fizyki, kwiecień 2012.
- prof. Jan Čapek, Uniwersytet w Pardubicach, Czechy,
Modelling of econ events, maj 2012.
- prof. dr hab. Jan Kubarski, Politechnika Łódzka,
Analiza na hiperpowierzchniach, maj 2012.

więcej...

Koordynatorem kierunku jest dr inż. Jolanta Błaszczuk

VI WIOSENNY RAJD MATEMATYKÓW
Serdecznie zapraszamy na
VI RAJD MATEMATYKÓW

organizowany przez Koło Naukowe "Matematyk" w dniu 26 maja 2012r. (sobota).

Rajd odbędzie się na trasie Biskupice-Olsztyn. Odjazd o godzinie 9.15 autobusem nr 67 z ul. Piłsudskiego. Spotkanie o godzinie 9.00 na przystanku.


KONKURS NA NAJPOPULARNIEJSZEGO WYKŁADOWCĘ WIMiI
W konkursie na Najpopularniejszego Wykładowcę ogłoszonym przez Wydziałową Radę Samorządu Studentów WIMiI najwięcej głosów otrzymał prof. dr hab. inż. Bohdan Mochnacki, trzecie miejsce zajął dr inż. Andrzej Grzybowski.

NOMINACJA PROFESORSKA
Postanowieniem z dnia 12 stycznia 2012 Prezydent RP nadał tytuł naukowy profesora nauk technicznych naszemu pracownikowi Zbigniewowi Domańskiemu. Prof. Domański zajmuje się modelowaniem matematycznym procesów fizycznych w materiałach i układach  o znaczeniu nanotechnologicznym. Jest siódmym profesorem tytularnym zatrudnionym w naszym instytucie.

ODZNACZENIA I NAGRODY
W dniu Święta Politechniki Częstochowskiej 30.11.2011 r., pracownicy Instytutu Matematyki zostali wyróżnieni odznaczeniami i nagrodami:
  • prof. Stanisław Kukla - Złotym Medalem za Długoletnią Służbę oraz nagrodą J. M. Rektora P.Cz. za uzyskanie tytułu profesora.
  • dr inż. Anita Ciekot, dr Sylwia Lara-Dziembek i dr Edyta Pawlak  - Medalem Komisji Edukacji Narodowej.
  • prof. nadzw. Małgorzta Klimek - nagrodą naukową J. M. Rektora P.Cz. za osiągnięcia naukowo-badawcze.
  • prof. nadzw. Nadiya Gubareni - nagrodą J. M. Rektora P.Cz. za monografię.
  • dr Tomasz Błaszczyk - nagrodą J. M. Rektora P.Cz. za wyróżnioną pracę doktorską.
  • prof. Bohdan Mochnacki, dr inż. Jolanta Błaszczuk - nagrodą J. M. Rektora P.Cz. za redagowanie czasopisma naukowego Scientific Research of the Institute of Mathematics and Computer Science.

Pracownicy Instytutu Matematyki byli również laureatami nagród związanych z organizowaniem konferencji naukowych. Serdecznie gratulujemy wszystkim nagrodzonym.


WCECS 2011
W dniach 18-22 października br., na Uniwersyecie Kalifornijskim w Berkeley (San Francisco, USA) odbył się kongres "The World Congress on Engineering and Computer Science (WCECS 2011)". W kongresie uczestniczył prof. Zbigniew Domański z naszego instytutu, który wygłosił referat "Distributions of the End-to-End Distance of Polymers Trapped onto Ordered Substrates" oraz przewodniczył jednej z sesji obrad. Uczestnikiem kongresu był również prof. Norbert Sczygiol, dziekan Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Informatyki, który przedstawił pracę "Numerical Evaluation of Hot Tearing in the Solidifying Casting". Coroczny kongres organizowany przez International Assiociation of Engineers (IAENG) gromadzi wieluset naukowców i inżynierów z całego świata zajmujących się problemami inżynierii mechanicznej, elektrycznej, chemicznej oraz zastosowań matematyki i informatyki.

KONFERENCJA "NAUKI ŚCISŁE W TECHNICE"
W dniach 14-16 września br. 7 doktorantów z Instytutu Matematyki wzięło udział w Konferencji pt. "Nauki Ścisłe w Technice". Konferencja odbyła się w Wiśle-Malinka i była zrealizowana w ramach projektu "Plan rozwoju Politechniki Częstochowskiej". Doktoranci byli uczestnikami szkoły matematyki, której tematem przewodnim było "Modelowanie matematyczne procesów fizycznych i technologicznych". Organizatorem szkoły był prof. zw. Stanisław Kukla. Tematyka szkoły obejmowała: "Wybrane zagadnienia z dziedziny dyfuzji ciepła w mikroobszarach" (prof. zw. Ewa Majchrzak, prof. zw. Bohdan Mochnacki), "Badanie całkowalności nieliniowych układów równań cząstkowych" (prof. zw. Zbigniew Peradzyński), "Wybrane zaganienia modelowania i analizy dynamiki układów mechanicznych" (prof. zw. Bogdan Posiadała), "Zasadę minimalnego działania w mechanice klasycznej i mechanice niecałkowitego rzęu" (prof. nadzw. Małgorzata Klimek).

XIV MIĘDZYNARODOWE WARSZTATY DLA MŁODYCH MATEMATYKÓW
W dniach 10-16 lipca br. grupa 25 studentów kierunku matematyka pod opieką dr inż. Jolanty Błaszczuk oraz dr Grzegorz Biernata uczestniczyła w XIV Międzynarodowych Warsztatach dla Młodych Matematyków. Warsztaty odbyły się w Krakowie i były zorganizowane przez Koło Matematyczne Studentów Uniwersytetu Jagiellońskiego. Tematem przewodnim tegorocznych Warsztatów była algebra. W ramach Warsztatów studenci mogli wysłuchać wykładów profesorów krajowych i zagranicznych. Trzech studentów z I-go roku matematyki: Tomasz Dedyk, Małgorzata Bejm oraz Katarzyna Koźmin zaprezentowali na sesji posterowej plakat pt. "Values of the fundamental symmetric polynomials with natural arguments" przygotowany pod kierunkiem dr Biernata. Studenci uczestniczyli również w imprezach towarzyszących: wieczorze gier planszowych, wyjściu na kręgle i zwiedzaniu Krakowa.


MATEMATYKA - KIERUNEK ZAMAWIANY !
Miło nam poinformować, że po raz trzeci kierunek matematyka na Politechnice Częstochowskiej  jest kierunkiem zamawianym.
Oznacza to, że około 50% studentów rozpoczynających studia 1.10.2011 r. na tym kierunku otrzyma  stypendia od 700zł do 1000zł. Studenci będą uczestniczyć w wykładach fakultatywnych profesorów-matematyków z innych uczelni (więcej o wykładach, które odbyły się dla studentów wyższych lat). Będą mogli również wziąć udział w dodatkowym kursie języka angielskiego technicznego i biznesowego, w wizytach studyjnych do partnerów przemysłu krajowego oraz w konferencjach naukowo-technicznych, itp. Warto zauważyć, że wniosek Politechniki Częstochowskiej o kierunki zamawiane jest na trzecim miejscu na liście ogłoszonej przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego (lista).
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Aktualnie online
Gości online: 2

Użytkowników online: 0
Konferencja MMPE
Kalendarz
Po Wt śr Cz Pi So Ni
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31